NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA - OPONY I WULKANIZACJA


Jakie opony pasują do mojego auta? Czy już czas wymienić opony na nowe? Na te i inne pytania znajdziecie Państwo odpowiedzi poniżej.

Potrzebują Państwo porady fachowca? Zapraszamy do naszych warsztatów lub do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania

CO OZNACZA CIĄG ZNAKÓW NA OPONIE?

Na każdej oponie znajduje się ciąg znaków, określający jej najważniejsze parametry. Przykład: 195/50 R15 82H

195 - szerokość opony określona w minimetrach
50 - profil opony - wysokość, wyrażona jako % szerokości opony
R - typ opony - tu radialna - miękka, zwiększająca przyczepność, stosowana w autach osobowych.
Inne oznaczenia: D – opona twarda, stosowana głównie w maszynach rolniczych; C – opona z utwardzonymi bokami, dedykowana do pojazdów ciężarowych
15 - wewnętrzny rozmiar opony w calach - 15 oznacza, że opona jest przeznaczona na felgę 15"
82 - indeks nośności - maksymalne dopuszczalne obciążenie na oponę. Aby odczytać jaka wartość odpowiada naszemu indeksowi, należy skorzystać z tabeli.
H - indeks prędkości, określający z jaką maksymalną prędkością możemy poruszać się na tych oponach.

JAK ROZPOZNAĆ OPONY ZIMOWE, LETNIE I WIELOSEZONOWE?

Opony zimowe posiadają symbol śnieżynki. Na oponach wielosezonowych znajdziemy oznaczenia M+S. Ogumienie letnie nie posiada żadnych dodatkowych oznaczeń.

JAKI ROZMIAR OPONY WYBRAĆ?

Odpowiedni rozmiar opon ma wpływ na osiągi i komfort jazdy. Producenci określają, jakie opony należy monować do samochodu. Informację na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi lub naklejce, znajdującej się najczęściej pod klapką wlewu paliwa lub drzwiach klierowcy. Nie przejmuj się, jeśli nie możesz ich odnaleźć - nasz serwis posiada bazę, dzięki której dobierze optymalny rozmiar opon do Twojego auta.

NISKI CZY WYSOKI PROFIL?

Szersze opony o niskim profilu, nadają autu sportowego charakteru. Odpowiednie dla fanów dynamicznej jazdy, gdyż pozytywnie wpływają na przyczepność oraz prowadzenie przy wchodzeniu w zakręty. Wyższy profil, zapewnia natomiast większy komfort jazdy, dzięki lepszemu tłumieniu nierówności nawierzchni, co bezpośredni wpływa także na żywotność elementów zawieszenia auta.

KIEDY WYMIENIĆ OPONY?

Opony zimowe należy zamontować, gdy średnia temperatura spada poniżej 7°C, gdyż rośnie wtedy ryzyko wystąpienia przymrozków. Opona zimowa, dzięki gęstej lamelizacji bieżnika i odpowiedniej mieszance gumowej, zapewnia lepszą przyczepność i krótszą drogę hamowania w trudnych warunkach.

Ogumienie letnie warto założyć, gdy temperatura w nocy utrzymuje się powyżej 4°C. Jazda na oponach zimowych w ciepłe dni, sprawia, że zużywają się one w zdecydowanie szybszym tempie.

PO CZYM POZNAĆ ZUŻYTE OPONY?

Przed każdą wymianą opon, warto skontrolować stan opon w wyspecjalizowanym warsztacie.
Opony należy wymienić na nowe, gdy ich bieżnik jest niższy niż 3-4mm. Jazda na nich staje się niebezpieczna, ponieważ zbyt płytki bieżnik nie jest w stanie odpowiednio odprowadzić nagromadzonej wody, przez co auto może wpaść w poślizg. Prawie dwukrotnie zwiększa się również droga hamowania na mokrej nawierzchni.
Ważny jest również wiek. Opony nie powinny być starsze niż 7-8 lat, ponieważ po tym czasie mieszanka bieżnika starzeje się i traci sprężystość.

WULKANIZACJA LNISKA

58 350 89 00

WULKANIZACJA STĘŻYCA

58 684 31 79

SPRZEDAŻ OPON

664 926 346

SEWIS MOBILNY

600 917 325